Новини РАЗРАБОТВАНЕ НА ИНОВАЦИИ – ПРОДУКТОВИ ИЛИ ИНОВАЦИИ В БИЗНЕС ПРОЦЕСИТЕ
По информация от Министерството на иновациите и растежа през месец февруари 2023 г. ще бъде обявена за обществено обсъждане процедура „Разработване на иновации“ по…
Министерство на иновациите и растежа обяви за обществено обсъждане първата процедура за директно предоставяне на средства за изпълнение на инвестиции от конкретни крайни получатели по Програмата за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез научни изследвания и иновации към Националния план за възстановяване и устойчивост.
ЦЕЛ НА ПРОЦЕДУРАТА: Подкрепа за български предприятия за изпълнение на проекти, отличени с „Печат за високи постижения“ от Европейския иновационен съвет за периода 2018-2023 г. в конкурсните сесии на програми „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“.
ОЧАКВАН ЕФЕКТ: Да се повиши иновативния потенциал на предприятията и да се създадат условия за растеж и развитие вследствие на повишаване на нивото на тяхната технологична готовност, разработването на нови технологии, последващо развитие на вече разработени технологии, внедряване на нови технологии и т.н.
ОБЩ РАЗМЕР НА СРЕДСТВАТА ПО ПРОЦЕДУРАТА: 118 560 000.00 лв. като от тях 15 412 800.00 лв. са за невъзстановим ДДС.
ПРИЛОЖИМ РЕЖИМ НА ПОМОЩИ: Помощи за проекти, които са получили знак за качество „Печат за високи постижения“ от Регламент на Комисията (ЕС) № 651/2014, чл. 25а.
МИНИМАЛЕН И МАКСИМАЛЕН РАЗМЕР НА БЕЗВЪЗМЕЗДНО ФИНАНСИРАНЕ ПО ПРОЕКТ: Максимален размер на заявеното безвъзмездно финансиране на предприятие не следва да надвишава 2 500 000 евро или 4 889 575 лв. на МСП за проект за научноизследователска и развойна дейност или проучване за осъществимост.
ПРОЦЕНТ НА СЪФИНАНСИРАНЕ: В зависимост от категорията на предприятието – Максимален интензитет на помощта за Микро, малки и средни предприятия 70 %
ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ:
1) Да са предприятия, чиито проекти са отличени с „Печат за високи постижения“ по програми “Хоризонт 2020” и “Хоризонт Европа” в периода от 2018 г. до 2023 г. вкл. (Seal of Excellence, SoE).
2) Да са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или да са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство.
3) Да са микро, малки и средни предприятия по смисъла на чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия и Препоръка на Комисията от 6 май 2003 г. относно определението за микро-, малки и средни предприятия (ОВ L 124, 20.5.2003 г., стр. 36).
НЕДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ:
С оглед избягване на припокриването на интервенциите между настоящата инвестиция по Програмата за Ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез научни изследвания и иновации, финансирана по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост, подкрепа по настоящата процедура чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели не могат да получават кандидати, които са:
• Предприятия, които са получили финансиране по конкурсите на Европейския съвет за иновации за същия или преработен проект за иновационни дейности;
• Предприятия, които са получили финансиране за изпълнение на дейностите в заложения проект или на част от дейностите в проекта от други финансови източници, например Национален иновационен фонд.
ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:
Предложенията за изпълнение на инвестиция по настоящата процедура следва да съответстват на принципа на ефективност и ефикасност като допустимите дейности следва да водят до постигане на целта на настоящата процедура при най-адекватното съотношение между очакваните разходи и ползи.
1) Да водят до постигане целта на процедурата.
2) Да са определени като допустими според правилата на програма „Хоризонт 2020“ или програма „Хоризонт Европа“, с изключение на дейностите, които излизат извън обхвата на действията за експериментално развитие. Категориите, максималните размери и методите на изчисление на допустимите разходи на подпомагания проект за научноизследователска и развойна дейност или на проучването за осъществимост са тези, определени като допустими според правилата на програма „Хоризонт 2020“ или програма „Хоризонт Европа“.
3) Да са в съответствие с принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ и с принципите на равнопоставеност на жените и мъжете и осигуряване на равни възможности за всички.
4) Да се изпълняват само на територията на Република България.
5) Дейностите следва да подкрепят съзряването и/или утвърждаването (валидиране) на новата технология от лабораторията до средата, в която да се прилага (прототипиране, формулиране, моделиране, потребителско тестване и други тестове за утвърждаване), както и проучвания и разработване на устойчиви казуси от бизнеса и бизнес модели насочени към комерсиализация, така че да се подпомогне съзряването на технологията и/или бизнес идеята и така да я превърне в готова за пазарна реализация.
6) По-конкретно допустимите дейности:
а) могат да включват в зависимост от нивото на зрялост на технологията, подходяща комбинация от изследвания, технологично развитие и дейности по валидиране, за да се повиши зрелостта на технологията;
б) могат да са насочени към готовността на пазара за комерсиализация и внедряване (проучване на пазара, бизнес казуси, перспективи за растеж, защита на интелектуална собственост, т.н.) и други важни аспекти на регулиране, сертифициране и стандартизация.
в) могат да включват дейности за комуникация и разпространение с цел максимизиране на въздействието от технологичната разработка: в случай, че проектното предложение бъде одобрено за финансиране, в 6 месечен срок от подписване на договор е необходимо е да се представи разработен план за преход на технологията от разработката до пазара (tech-to-market transition plan), както и подробен план за разпространение и експлоатация, включително съдържащ „комуникационни дейности“.
Съгласно чл.1, пар.5 буква в) от Регламент 651/2014 бенефициентите могат да се възползват от резултатите от научноизследователска дейност и иновации в други държави членки.
ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:
ПРИЛОЖИМИ ХОРИЗОНТАЛНИ ПРИНЦИПИ:
По настоящата процедура следва да е налице съответствие на предложенията за изпълнение на инвестиция със следните принципи:
1) Предложенията за изпълнение на инвестиции следва да са в съответствие с принципа за „ненанасяне на значителни вреди“
2) Предложенията за изпълнение на инвестиции следва да са в съответствие с принципите на равнопоставеност на жените и мъжете и осигуряване на равни възможности за всички.
ВАЖНО: Спазването на заложените в предложението принципи ще се проследява, както следва:
СРОК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТИТЕ:
Продължителността на изпълнение на всяко предложение за изпълнение на инвестиция е 24 (двадесет и четири) месеца, считано от датата на влизане в сила на договора за финансиране с крайния получател.
РЕД ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТА:
При процедури на директно предоставяне по смисъла на чл. 3, ал. 2, т. 2 на ПМС № 114 от 8 юни 2022 г. средствата се предоставят на конкретни крайни получатели, получили висока оценка „над праговете“ от Европейската комисия, но не получили европейско финансиране или на крайни получатели, определени в чл. 22 от ПМС № 114 от 8 юни 2022 г.
Съответствието на предложенията за изпълнение на инвестиция по настоящата процедура се извършват от Оценителна комисия, определена с акт на Ръководителя на Структурата за наблюдение и докладване (СНД). Всички предложения за изпълнение на инвестиция, подадени в срок, се проверяват в съответствие с Критериите и за оценка на предложенията за изпълнение на инвестиция по процедурата. Приоритетно ще се финансират проекти в областта на зелените и цифровите технологии. Не се допуска въвеждането на допълнителни критерии или изменение на критериите по време на провеждането на процедурата по проверка на съответствието на постъпилите предложения за изпълнение на инвестиция с изключение на случаите по чл. 5, ал. 6 от ПМС 114/2022 г.
1) Административно съответствие на кандидата и проектното предложение.
2) Допустимост на кандидата и проектното предложение.
СПИСЪК НА ДОКУМЕНТИТЕ, КОИТО СЕ ПОДАВАТ НА ЕТАП КАНДИДАТСТВАНЕ:
Предложения и коментари по горепосочените документи могат да се подават в срок до 02.12.2022 г. (включително) единствено в Информационната система за Механизма ИСУН 2020, раздел „Процедури за БФП“ – „Национален план за възстановяване и устойчивост“, „Процедури за обществено обсъждане“ – https://eumis2020.government.bg/bg/s/800c457d-e8be-4421-8ed9-9e78d0a75c39/Procedure/PublicDiscussion.
Предложенията и коментарите следва да бъдат представени като свободен текст в поле „Описание“ от меню „Изпрати коментар/предложение“ в секцията за процедурата.
_____________________________________________________________________
ЗА ВЪПРОСИ И КОНТАКТИ: ВАЛЕРИ КАРАМАНОВ, ПРОГРАМ КОНСУЛТИНГ ООД
моб. 0887 787 446 e-mail: valeri@pconsulting.bg , office@pconsulting.bg
По информация от Министерството на иновациите и растежа през месец февруари 2023 г. ще бъде обявена за обществено обсъждане процедура „Разработване на иновации“ по…
НАБЛИЖАВАЩИ ОБЯВИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ по ПВУ и ПКИП По информация от Министерството на иновациите и растежа през февруари 2023 г. ще стартира кандидатстването по…
На основание чл. 26, ал. 3 от ПМС № 162/05.07.2016 г., Управляващият орган на програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 (ПКИП) публикува за…
УВАЖАЕМИ КЛИЕНТИ, Във връзка със съвместната ни работа бихме искали да Ви дадем препоръки за подобряване на представянето Ви в предстоящи процедури за безвъзмездна…