Новини РАЗРАБОТВАНЕ НА ИНОВАЦИИ – ПРОДУКТОВИ ИЛИ ИНОВАЦИИ В БИЗНЕС ПРОЦЕСИТЕ
По информация от Министерството на иновациите и растежа през месец февруари 2023 г. ще бъде обявена за обществено обсъждане процедура „Разработване на иновации“ по…
Министерство на регионалното развитие и растежа обяви за обществено обсъждане процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите, както и сгради от сектор туризъм“ чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели към Националния план за възстановяване и устойчивост.
ЦЕЛ НА ПРОЦЕДУРАТА: Подобряване енергийните характеристики на сгради в сферата на производството, търговията и услугите, както и сгради от сектор туризъм, чрез прилагане на устойчиви интегрирани високоефективни енергийни мерки; Достигане на клас на енергопотребление „А“ и по изключение клас „В“ след прилагане на енергоспестяващи мерки на сградите; Постигане на минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от нежилищния сграден фонд; Намаляване на разходите за енергопотребление чрез предоставяне на средства на микро/малки, средни и големи предприятия.
ОЧАКВАН ЕФЕКТ: Да се понижи годишното потребление на първична енергия, намаляване на емисиите на парникови газове, Достигане на клас на енергопотребление „А“ за всяка сграда, обект на интервенция и по изключение клас „B“ след прилагане на енергоспестяващи мерки, Осигуряване на по-добро качество на въздуха, условия за живот и работна среда в съответствие с критериите за устойчиво развитие и Подобряване на експлоатационните характеристики за удължаване на жизнения цикъл на сградите.
ОБЩ РАЗМЕР НА СРЕДСТВАТА ПО ПРОЦЕДУРАТА: 235 200 000.00 лв.
Общият размер на средствата по Компоненти са разпределени, както следва:
Компоненти (по видове предприятия) | Общ размер на финансовите средства, в лева |
Компонент 1 Микро/малки предприятия | 58 800 000,00 |
Компонент 2 Средни предприятия | 82 320 000,00 |
Компонент 3 Големи предприятия | 94 080 000,00 |
ПРИЛОЖИМ РЕЖИМ НА ПОМОЩИ:
Режим „Инвестиционни помощи за мерки за повишаване на енергийната ефективност“
или
„Минимална помощ“ (de minimis).
МИНИМАЛЕН И МАКСИМАЛЕН РАЗМЕР НА БЕЗВЪЗМЕЗДНО ФИНАНСИРАНЕ ПО ПРОЕКТ:
Минимален размер на заявеното безвъзмездно финансиране на предприятие: 100 000 лева
Максимален размер на заявеното безвъзмездно финансиране на предприятие:
Микро предприятие: 300 000 лева
Малко предприятие: 500 000 лева
Средно предприятие: 750 000 лева
Голямо предприятие: 2 500 000 лева
ПРОЦЕНТ НА СЪФИНАНСИРАНЕ:
Режим „Минимална помощ“ (de minimis):
Категория на предприятието | Максимален интензитет на помощта |
Микро, малки, средни и големи предприятия | до 391 166.00 лв. (до установените прагове за последните 3 финансови години) |
Режим „Инвестиционни помощи за мерки за повишаване на енергийната ефективност“:
Категория на предприятието | Максимален интензитет на помощта |
Микро предприятия | 35% от допустимите разходи за ПИИ в ЮЗР (NUTS2) 45% от допустимите разходи за ПИИ извън ЮЗР (NUTS2) |
Малки предприятия | 35% от допустимите разходи за ПИИ в ЮЗР (NUTS2) 45% от допустимите разходи за ПИИ извън ЮЗР (NUTS2) може да се увeличи с 20 процентни пункта |
Средни предприятия | 35% от допустимите разходи за ПИИ в ЮЗР (NUTS2) 45% от допустимите разходи за ПИИ извън ЮЗР (NUTS2) може да се увeличи с 10 процентни пункта |
Големи предприятия | 35% от допустимите разходи за ПИИ в ЮЗР (NUTS2) 45% от допустимите разходи за ПИИ извън ЮЗР (NUTS2) |
ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ:
1) Да са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите.
2) Да са микро, малки и средни предприятия по смисъла на чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия и Препоръка на Комисията от 6 май 2003 г. относно определението за микро-, малки и средни предприятия (ОВ L 124, 20.5.2003 г., стр. 36). Да са големи предприятия – които не отговарят на изискванията за микро, малко или средно предприятие по смисъла на чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средни предприятия и Приложение I на Регламент (ЕС) № 651/2014.
3) Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г.
ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:
По процедурата са допустими дейности за изпълнение на СМР за прилагане на мерки за ЕЕ (енергоспестяващи мерки за достигане на енергиен клас „А“ или постигане изискването за сгради с близко до нулево нетно потребление на енергия (nZEB), по изключение клас „В“, с оползотворяване на енергия от възобновяеми източници, въвеждане на системи за енергиен мониторинг и др.) и мерки за ВЕИ, в т. ч. всички съпъстващи СМР, необходими за изпълнение на мерките.
Задължително изискване е след изпълнение на мерките в сградите да се постигне минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки обект.
В случай, че мерките включват системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници (ВИ), допустими са само такива за собствено потребление. Изграждането на съоръжение за производство на енергия от ВИ е допустимо само, ако съоръжението за производство на енергия от ВИ ще бъде собственост на Кандидата!
Предвиденото в предложението изграждане на съоръжения за производство на енергия от ВИ в сградата (или в близост до сградата) е само за осигуряване на енергия от ВИ за собствено потребление, с цел осигуряване на енергията от ВИ на сградата за отопление, охлаждане, вентилация, гореща вода за битови нужди и осветление. Произведената енергия от ВИ от това съоръжение за производство на енергия от ВИ в сградата или в близост до сградата не може да бъде предмет на търговска сделка за покупко-продажба.
Мерки за енергийна ефективност ще се изпълняват въз основа на обследване за енергийна ефективност на съответната сграда. Обследването за енергийна ефективност следва да бъде придружено от валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвени по реда на чл. 48 от ЗЕЕ. Докладът от обследването за енергийна ефективност следва бъде изготвен в обхват и съдържание съгласно изискванията, опредени в приложимата подзаконова нормативна уредба. Наличието на енергийно обследване е предварително условие за кандидатстване по настоящата процедура.
Проекти, свързани с внедряване на мерки за енергийна ефективност, ще се финансират само след извършено обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с удовлетворяване на изискванията по чл.169, ал.1 и ал. 3 от ЗУТ в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите.
На етапа на кандидатстване към Предложението за изпълнение на инвестицията кандидатът следва да представи:
На етапа на кандидатстване кандидатът следва да представи:
1) Обща ситуация на проекта (схема, чертеж) с обяснителна записка и обобщена КСС по окрупнени показатели;
2) Писмо по чл. 2, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони от съответната компетентна институция – РИОСВ/МОСВ, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от същата наредба,
или
3) Решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, съгласно чл. 8 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда с характер „да не се извършва ОВОС“ или Решение по ОВОС за одобряване, съгласно чл. 18 от същата наредба;
или
4) Решение по чл. 18 или чл. 28 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони за одобряване.
В случай на издадени Решения по ЗООС и ЗБР инвестиционният проект трябва да е съобразен с условията и мерките в решенията и да съответства на описаните параметри в тях.
ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:
СРОК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТИТЕ:
Планираната продължителност на всяко ПИИ, включително дейностите, предвидени в него, не може да надвишава 24 месеца.
РЕД ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТА:
1) Административна допустимост
2) Оценка на качеството – максимален брой точки 120, от които:
Процент енергийно спестяване в годишното потребление на първична енергия в резултат на енергоспестяващите мерки – Y, kWh/год (средна стойност за проекта в случай на повече от един обект на интервенция) – 30 точки;
Очаквано годишно намаляване на емисиите на СО2 (екологични ползи) – 30 точки.
Ефективност на инвестицията за енергийна ефективност като отношение на необходимата инвестиция в лева към количеството спестена първична енергия в kWh на годишна база – лв. /kWh/г – 20 точки.
Целесъобразност на инвестицията за енергийна ефективност като отношение на кв.м РЗП обновена публична инфраструктура към броя на сградите с подобрена публична инфраструктура – кв. м РЗП / брой сгради – 15 точки.
Ниво на енергопотребление по първична енергия след прилагане на енергоспестяващите мерки (ЕСМ), съгласно скалата на класовете на енергопотребление за съответната категория сгради – 25 точки.
Предложения, получили минимум 72 точки на критерии за оценка на качеството, се класират в низходящ ред съобразно получената оценка, като за финансиране се предлагат всички проекти по реда на класирането до покриване на общия размер на бюджета по процедурата.
ЗА ВЪПРОСИ И КОНТАКТИ: ВАЛЕРИ КАРАМАНОВ, ПРОГРАМ КОНСУЛТИНГ ООД
моб. 0887 787 446 e-mail: valeri@pconsulting.bg , office@pconsulting.bg
По информация от Министерството на иновациите и растежа през месец февруари 2023 г. ще бъде обявена за обществено обсъждане процедура „Разработване на иновации“ по…
НАБЛИЖАВАЩИ ОБЯВИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ по ПВУ и ПКИП По информация от Министерството на иновациите и растежа през февруари 2023 г. ще стартира кандидатстването по…
На основание чл. 26, ал. 3 от ПМС № 162/05.07.2016 г., Управляващият орган на програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 (ПКИП) публикува за…
УВАЖАЕМИ КЛИЕНТИ, Във връзка със съвместната ни работа бихме искали да Ви дадем препоръки за подобряване на представянето Ви в предстоящи процедури за безвъзмездна…