Новини РАЗРАБОТВАНЕ НА ИНОВАЦИИ – ПРОДУКТОВИ ИЛИ ИНОВАЦИИ В БИЗНЕС ПРОЦЕСИТЕ
По информация от Министерството на иновациите и растежа през месец февруари 2023 г. ще бъде обявена за обществено обсъждане процедура „Разработване на иновации“ по…
УВАЖАЕМИ КЛИЕНТИ,
Във връзка със съвместната ни работа бихме искали да Ви дадем препоръки за подобряване на представянето Ви в предстоящи процедури за безвъзмездна финансова помощ по Националния план за възстановяване, Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 и Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 г.
При кандидатстване, предоставените ви по-долу критерии могат да бъдат в различна комбинация (не всички взети заедно), а в зависимост от процедурата за отпускане на безвъзмездна финансова помощ.
Насоките, които бихме желали да Ви дадем ще спомогнат при моделиране на отчетите Ви, с оглед получаване на конкурентно предимство при евентуалното Ви кандидатстване по предстоящи процедури за отпускане на безвъзмездна финансова помощ.
Обичайно прилаганите критерии за оценка на икономическата и финансова стабилност (за 3 годишен период, предхождащ кандидатстването, като най-голяма тежест – 50% – има първата приключена финансова година, 20% – годината след нея, 30% – последната хронологично разглеждана година).
А. Приоритет при кандидатстване по процедури за иновации се дава на предприятия с опит в изпълнението на иновационни дейности (вероятно ще се оценява по Справката за иновационна дейност на предприятието през периода 2018-2020, подавана към НСИ). В случай че сте реализирали иновативен продукт или сте внедрили иновативен процес през периода, моля попълнете съответните полета в справката:
* Най-добрият вариант е да имате отбелязан и продукт, и процес, ако не сте сигурни за какъв тип проект бихте кандидатствали в бъдеще. Също е много важно да знаете, че всеки новопридобит ДМА (дълготраен материален актив) или ДНА (дълготраен нематериален актив) може да бъде отнесен към тази справка, като така ще увеличи иновационния потенциал на фирмата.
Б. Приоритет по процедури за иновации се дава на предприятия, които се занимават с научно-изследователска и развойна дейност /НИРД/ и това е видно от Справка за научно-изследователска и развойна дейност за последния 3 годишен отчетен период (в случая 2020, 2021 и 2022 г.), която е част от отчета на предприятието към НСИ, както следва:
Тук много е важно да се разгледат последните приключени финансови три години и ако нямате горепосочените средни стойности да се опитате да ги наваксате с последната отчетна година, като ги умножите по три (ако предходните са без стойности).
В. Приоритет по процедури за иновации се дава на кандидати с наличие на висока степен на защита на внедрявана по процедурата иновация чрез:
Важното е да се знае, че при последните схеми, това е един от главните точкообразуващи фактори. Най-лесно и бързо се защитава полезен модел за изобретение (ако не притежавате права за интелектуална собственост върху изобретението си – полезен модели или патент).
Г. При проекти за иновации приоритет се дава на канадидати, които имат придобити права по интелектуална собственост (извън иновацията, предмет на проекта), по отношение на които кандидатът, управителят и/или съдружниците му са първоначален заявител и/или изобретател:
Важното е да се знае, че при последните схеми, това също е един от главните точкообразуващи фактори. Можете да регистрирате полезния модел на физическите лица, собственици на дружеството или управители, и това се оказва най-добрият вариант. При внедряването на иновации можете да потърсите външен продукт, услуга или процес, които са защитени с интелектуална собственост и да ги внедрите във вашето производство или услуга. Задължително е да можете да придобиете официално права за използването им от законния им носител.
Д. Иновациите по проектите следва задължително да попадат в обхвата на приоритетните направления на тематичните области на ИСИС:
Внедрени стандарти: БДС EN 62264, БДС EN ISO 9001, БДС EN ISO 14001, ISO/IEC 27001, БДС EN ISO 50001, EMAS (Схема на Общността за управление по околната среда и одитиране) и др. (валиден сертификат).
Приложими при процедури за ресурсна ефективност!
А. Отчитане на отпадъците
Във връзка с една от специфичните програмни цели в областта на повишаване на ресурсната ефективност на предприятията – подобряване управлението на отпадъците в предприятията, в т.ч. предотвратяване и намаляване на генерирането на отпадъци, подготовка за повторна употреба, рециклиране, следва да отчитат отпадъците от производство съгласно ЗУО (Закон за управление на отпадъците).
Опитът от последната процедура за периода 2014 – 2020 сочи, че неспазването на това задължение може да лиши от/намали шанса на предприятията за (успешно) участие в процедурата.
Предприятието е в затруднено положение /АД, ООД, КАД/когато неговият акционерен капитл е намалял повече от половината поради натрупани загуби. Такъв е случаят, когато приспадането на натрупаните загуби от резервите (и всички други елементи, които по принцип се считат за част от собствения капитал на дружеството) води до отрицателен кумулативен резултат, който надхвърля половината от записания акционерен капитал.
Преценката относно обстоятелството за затруднено положение се извършва по следния начин:
Едно предприятие ще бъде считано за предприятие в затруднено положение, когато сумата на т. III „Резерв от последващи оценки“, IV „Резерви“, V „Натрупана печалба (загуба) от минали години“ и VI „Текуща печалба (загуба)“ от раздел А „Собствен капитал“ на пасивите, описани в Счетоводния баланс на съответното предприятие е отрицателна стойност, която надвишава 50 % от сумата на т. I „Записан капитал“ и II „Премии от емисии“ от раздел А „Собствен капитал“ на пасивите, описани в Счетоводния баланс .
Изискването се прилага на равнище „група“ – т.е. за предприятието кандидат и за предприятията, с които то формира група предприятия.
При големи предприятия се разглеждат и допълнителни обстоятелства за проверка за затруднено положение.
Настоящите насоки са базирани на последните обявени и изпълнени процедури за програмния период 2014 – 2020. При обявяване на процедурите през новия програмен период 2021 – 2027, са възможни разлики в критериите и скалите за оценка.
Ако имате допълнителни въпроси, моля да се свържете с г-н Валери Караманов.
моб. 0887 787 446
e-mail: valeri@pconsulting.bg, sales@pconsulting.bg, office@pconsulting.bg
С уважение,
Екипът на Програм Консултинг
По информация от Министерството на иновациите и растежа през месец февруари 2023 г. ще бъде обявена за обществено обсъждане процедура „Разработване на иновации“ по…
НАБЛИЖАВАЩИ ОБЯВИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ по ПВУ и ПКИП По информация от Министерството на иновациите и растежа през февруари 2023 г. ще стартира кандидатстването по…
На основание чл. 26, ал. 3 от ПМС № 162/05.07.2016 г., Управляващият орган на програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 (ПКИП) публикува за…
УВАЖАЕМИ КЛИЕНТИ, Във връзка със съвместната ни работа бихме искали да Ви дадем препоръки за подобряване на представянето Ви в предстоящи процедури за безвъзмездна…