Разработване на иновации в предприятията – Обществено обсъждане
Целта на процедурата е да предостави фокусирана подкрепа на българските предприятия за повишаване на иновационната дейност чрез разработване на иновации в тематичните области на ИСИС 2021-2027. Пет тематични области, в които България разполага с конкурентно предимство и капацитет за интелигентна специализация и следва да насочи своите усилия към тяхното ускорено развитие:
– Тематична област “Информатика и ИКТ”;
– Тематична област “Мехатроника и микроелектроника”;
– Тематична област “Индустрии за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии”;
– Тематична област “Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии”;
– Тематична област “Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика”.
МИНИМАЛЕН РАЗМЕР НА БЕЗВЪЗМЕЗДНО ФИНАНСИРАНЕ ПО ПРОЕКТ: 50 000 лева.
МАКСИМАЛЕН РАЗМЕР НА БЕЗВЪЗМЕЗДНО ФИНАНСИРАНЕ ПО ПРОЕКТ: Микропредприятия: 250 000 лева; Малки предприятия: 400 000 лева; Средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия: 500 000 лева.
ПРОЦЕНТ НА СЪФИНАНСИРАНЕ: В зависимост от категорията на предприятието процентът на съфинансирането е между 25 до 60 %.
РЕЖИМ НА ДЪРЖАВНИ/МИНИМАЛНИ ПОМОЩИ:
Елемент А – държавна помощ е „Помощи за проекти за научноизследователска и развойна дейност“ съгласно чл. 25 от Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията от 17 юни 2014 година за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора (OB L 187/26.06.2014)
Елемент Б – „de minimis“ съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функциониране на Европейския съюз към помощта „de minimis“.
ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ: Микро, малки и средни (МСП), малки дружества със средна пазарна капитализация, както и големи предприятия в партньорство с МСП, от различни икономически сектори.
ДОПУСТИМИ ПАРТНЬОРИ:
– МСП
– Малки дружества със средна пазарна капитализация – само когато кандидат е МСП или друго малко дружество със средна пазарна капитализация И само в случай на проекти, които ще се изпълняват в Тематични области: “Информатика и ИКТ”; “Мехатроника и микроелектроника” и “Индустрии за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии”; “Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии”;
– Големи предприятия – допустими партньори по процедурата, само в случай че кандидат е МСП И само в случай на проекти, които ще се изпълняват в Тематични области: “Информатика и ИКТ”; “Мехатроника и микроелектроника” и “Индустрии за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии”; “Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии”.
Партньорството по процедурата е допустимо, а НЕ задължително.
ДОПУСТИМИ ПРОЕКТИ:
1. Изпълнението на проекта следва да води до разработване на иновация, попадаща в обхвата на една от изброените по-долу тематични области и подобласти на ИСИС 2021-2027 (https://www.mig.government.bg/wp-content/uploads/2022/12/isis-2021-2027.pdf ).
2. Проектите трябва да са насочени към разработване на продуктова иновация или иновация в бизнес процесите, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги.
3. По режим „Помощи за проекти за научноизследователска и развойна дейност“ съгласно чл. 25 от Регламент (ЕС) № 651/2014 са подпомаганите части от проектни предложения, които попадат изцяло в рамките на една от следните категории изследвания: експериментално развитие или индустриални научни изследвания.
4. Изпълнението на проекта следва да води до разработване на иновация, отговаряща на 6-то или по-високо ниво на технологична готовност (TRL scale).
5. Проектът следва да е в съответствие с хоризонталните принципи, залегнали в чл. 9 на РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2021/1060 на Европейския парламент и на Съвета, в т.ч. и с принципа за „ненанасяне на значителни вреди“.
6. В случай че проектът е предвидено да се изпълнява в партньорство, то следва между партньорите да са налице, посочените в дефиницията по чл. 2, пар. 90 от Регламент на Комисията (ЕС) № 651/2014 обстоятелства за ефективно сътрудничество.
ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:
Елемент А
1. Извършване на изследвания, изпитвания, измервания и валидиране, необходими за разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация.
2. Създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, свързани с разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация.
Елемент Б
1. Защита на индустриална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ, КОЯТО включва: заявяване и регистрация на патент и/или полезен модел и/или промишлен дизайн на разработваната иновация, извършване на проучвания от Патентно ведомство на Република България и/или от лицензиран представител по индустриална собственост, дейности за изготвяне на заявка за патент и/или полезен модел и/или дизайн на национално и/или международно ниво, както и извършване на консултантски и юридически услуги, свързани с лицензиране и доходи от права върху разработваната иновация.
Дейностите по Елемент Б следва да се изпълняват при условията и спазване на праговете за помощ „de minimis“ съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013.
ВАЖНО: Кандидатите за безвъзмездна финансова помощ могат да представят проектни предложения, включващи дейности само по Елемент А или комбинация от двата елемента, като включването на дейности по Елемент А е задължително. Включването САМО на дейности по Елемент Б е НЕДОПУСТИМО по настоящата процедура.
ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:
Елемент А
1. Разходи за възнаграждения (вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя) на персонал за срока на изпълнение на проекта – изследователи, технически персонал и друг квалифициран персонал, участващ пряко в дейностите за разработване на иновацията.
2. Разходи за амортизация на собствено оборудване и инструменти, вписани в активите на кандидата/партньора и представляващи дълготрайни материални активи (ДМА), необходими за разработването на иновацията, доколкото те се използват, и за периода, през който се използват за проекта.
3. Разходи за амортизация на сгради и помещения , вписани в активите на кандидата/партньора, необходими за разработването на иновацията, в частта, в която се използват (кв. м.), и за периода, през който се използват за проекта.
4. Разходи за външни услуги, необходими за разработването на иновацията:
4.1. разходи за възлагане на научни изследвания;
4.2. разходи за знания и патенти, закупени или лицензирани от външни източници на принципа на сделката между несвързани лица ;
4.3. разходи за консултантски и еквивалентни услуги, използвани изключително за разработването на иновацията.
5. Разходи за материали и консумативи, необходими за разработването на иновацията.
Елемент Б – ДОПУСТИМО САМО ЗА КАНДИДАТИ!
1. Разходи за защита на индустриална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ – общо до 20 000 лв.
– разходи за такси за регистрация на патент и/или полезен модел, и/или промишлен дизайн на разработената иновация;
– разходи за услуги за извършване на проучвания (за „състояние на техниката“, „новост“, „изобретателска стъпка“ и „техническа приложимост“) изготвяне на заявка за патент и/или полезен модел и/или дизайн на национално и/или международно ниво на разработената иновация;
– разходи за консултантски и юридически услуги, свързани с лицензиране и доходи от права върху разработената иновация.
Приоритет ще бъде даден на проекти, които попадат в съответните тематични области, изведени на база на регионализацията, заложена в ИСИС 2021-2027, съгласно таблицата „Интелигентна специализация на България по райони“ (Приложение 7) – всяка административна област от ниво NUTS III е идентифицирала своя иновационен капацитет в две приоритетни тематични области за интелигентна специализация. Тематична област „Чисти технологии, кръгова икономика и нисковъглеродна икономика“ се разглежда като хоризонтална и приоритетна за всички административни области.
СРОК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТИТЕ: не следва да надвишава 18 /осемнайсет/ месеца, считано от датата на влизане в сила на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
РЕД ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТА:
Етап 1: Оценка на административното съответствие и допустимостта;
Етап 2: Техническа и финансова оценка – МАКСИМАЛНИ 100 ТОЧКИ.
Проектните предложения, получили минимум 60 точки на етап „Техническа и финансова оценка”, се класират в низходящ ред съобразно получената оценка, като се изготвят отделни списъци за класиране в зависимост от региона, приоритета от ПКИП и категорията на предприятието.
ЗА ВЪПРОСИ И КОНТАКТИ: ВАЛЕРИ КАРАМАНОВ, ПРОГРАМ КОНСУЛТИНГ ООД
моб. 0887 787 446
e-mail: valeri@pconsulting.bg, sales@pconsulting.bg, office@pconsulting.bg